Anasayfa  /  Geri   /  Site İçi Arama

 

 
   

 

 
   

FOTO MARATON KARACABEY 2016

15/16/17 Nisan 2016

Karacabey’in Doğal Güzellikleri ‘Foto Maraton’la Ölümsüzleşti

Karacabey Belediyesi tarafından, ilçenin birbirinden eşsiz doğal ve kültürel değerlerinin, ülke ve dünya gündemine taşınması hedefiyle hayata geçirilen ‘Foto Maraton Karacabey 2016’ isimli fotoğraf yarışması, Türkiye’nin önde gelen doğa fotoğrafçılarının katılımıyla gerçekleştirilirken, kazananların belli olduğu yarışmada çok sayıda değerli eser ortaya çıktı.

Karacabey Belediyesi’nin düzenlediği ve ilçenin eşsiz doğal güzelliklerini, Türkiye ve dünya gündemine taşımayı amaçlayan ‘Foto Maraton Karacabey’ yarışmasının kazananları belli oldu.

Karacabey Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilmesi hedeflenen ‘Foto Maraton Karacabey’ yarışmanın bu yılki bölümünde, Türkiye’nin en ünlü doğa fotoğrafçıları, ilçenin doğal güzelliklerini yakalayabilmek için adeta birbirleriyle yarıştı.

15 Nisan Cuma günü başlayan ve Pazar günü de görkemli bir ödül töreni ile taçlanan fotoğraf yarışmasında, ilçenin birbirinden eşsiz doğal ve kültürel zenginlikleri ile keşfedilmemiş yönleri, 250’yi aşkın yarışmacı tarafından fotoğraf karelerine yansıtıldı.

“Geleneksel Hale Getirilecek”

Fotoğraf yarışmasının oldukça renkli geçen ödül gecesinde, tüm konuklarına teşekkür eden ve gelecek yıllarda etkinliğin daha da güçlendirilmesi adına tüm gayretin gösterileceğini ifade eden Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin her yönüyle zenginlikleri içinde barındırdığını belirterek; “Karacabey’in geniş coğrafyasında bulunan, birbirinden eşsiz doğal ve kültürel değerlerin, keşfedilmemiş yönleri ile ülke ve dünya gündemine taşınmasını hedefliyoruz. ‘Gerçek Bir Doğa ve Hayvan Dostu Kent’ olarak, tüm konuklarımızı ilçemizde ağırlamaktan gurur duyduk. Oldukça değerli eserlerin ortaya çıktığı yarışmamızı, geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Muhteşem güzellikleri bünyesinde barındıran Karacabey’imiz, sahip olduğu eşsiz değerlerle Bursa ve ülkemizin parlayan yıldızı olmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

“Kazananlar Ödüllerine Kavuştu”

Karacabey longozu, ıhlamur ormanları, defne ormanları, Uluabat Gölü, Yeniköy Sahilleri, Eskikaraağaç Leylek Köyü, Karacabey Harası ve yarış atları, ayı barınağı, kangal çiftliği ve ilçenin birbirinden eşsiz güzelliklerinin konu alındığı yarışmada sıralama şu şekilde oluştu: 1. Çınar Yüksel (3000 TL), 2. Caner Başer (2000 TL), 3. Hasan Uçar (1000TL), Mansiyon: Alper Yurdasiper (250 TL), Mansiyon: Çınar Yüksel (100 TL).

Fotomaraton Karacabey 2016'da ödül alan fotoğraflar.
Toplam Katılımcı : 197 Kişi
Fotoğraf Sayısı .: 642 Adet
Jüri:
Cihan Karaca
Leyla Emektar
Murat Ibranoğlu

Ödüller:
1. 3000 tl
2. 2000 tl
3. 1000 tl 
Mansiyon : 250 tl
sergileme : 100 tl

Fotomaratonumuz bir “Görüntü Avcılığı” yarışmasıdır.Konu,şartnamede belirtilen “Karacabey ve çevresindeki tarihi, kültürel, sosyal ve ekolojik yaşam” çerçevesinde olup fotomaraton jürisi tarafından yapılacak değerlendirmede katılımcıların estetik,sanatsal,teknik vb. açılardan en iyi anlatım biçimine sahip ve belirtilen tarih ile sınırlar içinde üretmiş olduğu eserler göz önünde bulundurulacaktır dedik ve öylede oldu.

Ödüller:
1. Çınar YÜKSEL
2. Caner BAŞER
3. Hasan Uçar

Mansiyon: Alper YURDASİPER
Mansiyon: Çınar YÜKSEL

Sergilemeler:
Aliye Yasemin BAKAN
Gürkan AÇIKGÖZ
Süleyman ÖZBAŞ
Orhan Turhan
Recep Burcak
Hasan UÇAR
Hasan UÇAR
Harun UÇUM 
Enes TOP
Özgür KONUR
Özgür KONUR
Mustafa GEZER
Mustafa GEZER
Ayşe KÜÇÜKA
İbrahim ARSLAN
Şevki KARACA
Aykut Papur
Caner BAŞER
Caner BAŞER
Caner BAŞER
İbrahim AKKOÇ
Çağrı SELEK
Çağrı SELEK
Çağrı SELEK
Çınar YÜKSEL
Çınar YÜKSEL
Erdem Cihan ARSLAN
Erdem Cihan ARSLAN
Fatih AKAN
Ferdi SERT
Ferdi SERT
Alper YURDASİPER
Murat BAKMAZ
Murat BAKMAZ
Emre BOSTANOĞLU

 

 

 

 

 

Başvuru Formu (Broşür Ön Sayfa)

Genel Bilgiler (Broşür Arka Sayfa)

 

KARACABEY BELEDİYESİ FOTOMARATONU

 ETKİNLİĞİN AMACI:

Karacabey Longozu ve Kuş cenneti haline gelen Kocaçay deltasıyla, Tarihi dokusu ve sosyal yapısıyla farklılık gösteren Marmaranın'ın sebze ambarı ve seçkin doğası ile Güzellikler Şehri  Karacabey'i sanatsal yöntemlerle tanıtmak, fotoğraf sanatını Karacabey  halkına sevdirmek, fotoğraf bilinci oluşturmak ve bu alana yöneltmek, bu etkinlik aracılığıyla da Karacabey Belediyesine kaliteli ve zengin fotoğraf arşivi oluşturmak, Fotoğraf sanatının gelişmesine Karacabey'lilerinde katkısını sağlamak.

 

 FOTOMARATON KONUSU:

Konu : Karacabey ve çevresindeki tarihi, kültürel, sosyal ve ekolojik yaşam.

ÇEKİM YAPILACAK MECRALAR:

Ihlamur Ormanları, Defne Ormanları, Nilüfer yatakları, Karacabey Harası Arap Atları ve Kangal Köpekleri, Tigem TJK Pansiyonu Yarış atları

Türkiyenin Tek ayı barınağı,

Karacabey Longozu ve Kocaçay Deltası ( Kuş Türleri, Saz toplayıcıları, Su basan ormanları, Yılkı Atları , Balıkçılar)

Karacabey Boğazı

Uluabat ve Eskikaraağaç

 Şehirdeki sosyal yaşam ve tarihi doku,

Sulak arazi boyu ekolojik yaşam.

 Yarışmacılar çekim alanlarına Karacabey Belediyesinin tahsis edeceği araçlarla götürülecektir. (isteyen kendi aracıyla da gidebilir)

 KATILIM KOŞULLARI:

 1-Etkinlik 15/16/17 Nisan 2016 tarihleri arasında 3 gün sürecektir.

2-Fotomaraton, Karacabey  Belediyesi yönetim kadroları, Düzenleme Kurulu üyeleri, Seçici Kurul üyeleri ile birinci derece yakınları dışında amatör, profesyonel tüm fotoğrafçılara açıktır.

3-Fotomaratona teslim edilecek fotoğrafların etkinlik süresi içinde ve Karacabey  İlçe sınırlarında çekilmiş olması gerekmektedir.

 4-Katılımcılar basvuru sırasına göre kabul edilecektir. Katılımcılara kayıt sırasında verilen numara rumuz olarak kullanılacaktır. Yarışmaya 1 den fazla fotoğraf verilmesi durumunda kayıt numarası ile birlikte sıra numarası kullanılacaktır.(055-1 , 055-2 gibi)

 5-Fotomaraton için çekimler dijital makinelerle yapılacak, yarışma sayısal alanda düzenlenecektir. Çalışmalar Organizasyon Komitesi'ne sayısal ortamda teslim edilecektir. Gerektiğinde çalışmaların orijinali istenecektir.

 6-Çekimler orijinal boyutunda, sergi için büyük boy baskıya uygun yüksek cözünürlükte ve en yüksek sıkıştırma kalitesinde ve JPEG formatında olmalıdır.

 7-Fotoğraflar renkli veya siyah/beyaz olabilir. Değerlendirmede kategori ayrımı yapılmayacaktır. Çalışmalar paspartusuz, kenar boşluksuz ve çerçevesiz olmalıdır.

8-Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağı için, fotoğrafların aslı değiştirilmeden uygun düzenlemeler ve müdahaleler (renk, kontrast, keskinlik, temizlik gibi) yapılabilir. Belge niteliğini bozacak şekilde ekleme çıkartma yapılmamalıdır. Fotoğrafın özelliği bozulmadan çesitli filtre uygulamaları yapılabilir.

9-Her katılımcı en çok 5 fotoğraf ile foto maratona katılabilir.

10-Fotomaratona katılan fotoğrafların kullanım hakkı Karacabey Belediyesi'ne ait olacaktır. Fotomaraton katılımı için teslim edilen  fotoğraflara  ayrıca telif ödenmeyecektir. Bu eserlerin kullanım hakkı eser sahibi ve Karacabey  Belediyesi'ne ait olacaktır. Karacabey  Belediyesi fotomaraton için teslim edilen fotoğrafları, fotoğrafçı adı belirterek; afiş, broşür, katalog gibi basılı yayımlarında, dijital ortamlarda tanıtım amaçlı kullanabilecektir. Eser sahipleri bu durumda ilave bir hak iddia edemez.

11-Fotomaratona teslim edilen fotoğrafların her türlü sorumluluğu katılımcıya aittir. Doğabilecek hukuki anlaşmazlıklar ve cezai yaptırımlarda karacabey Belediyesi ve Organizasyon Komitesi'ne hiçbir sorumluluk yüklenemez.

12.Fotomaratona kayıt yaptıran her katılımcı bu sartları kabul etmiş sayılır.

 

 KONAKLAMA:

 Katılımcılar konaklama için rezervasyonları kendileri yapacaklardır.

 Katılımcılar için ücretsiz çadır alanı sağlanacak, gerekli tedbirler ve güvenlik önlemleri Karacabey Belediyesi tarafından alınacaktır.

 

FOTOMARATON PROGRAMI:

 15 Nisan Cuma:

08;00 Karacabey Belediyesi   Cumhuriyet Meydanına kurulacak olan kayıt bürosunda kayıt işlemleri başlayacak  17 Nisan pazar saat 10:00’a kadar devam edecektir.

 Saat 13:00’a  kadar şehir içi serbest çekimi

15:00’da Eskikarağaç Köyü’ne hareket Gün batımı fotoğrafları için

19;00 Karacabey  Belediyesi tarafından Akşam Yemeği ve Müzik dinletisi,

20;30 Panasonic  Firması ekipman semineri  ve Nihat Karadağ Söyleşisi   Slayt Gösterisi

 

 

 

 

16 Nisan Cumartesi:

Gün Boyunca fotomaratona resmi katılım sağlayan katılımcılara İNFOTEK Firması Tolga ARAS tarafından ücretsiz sensör temizleme hizmeti verilecektir.

Pentax Firmasının düzenlediği gezi ile Nihat KARADAĞ ile birlikte Photoplay ekibi bizlerle birlikte olacak.

Sabah 07:30'da  Karacabey  Belediyesi Uluabat Gölü Kıyısında Semaver Çayı ve simit ile kahvaltı verecek,

  10:00’da Karacabey  Belediyesinin araçlarıyla istayen kendi aracı ile Uluabat’tan Karacabey Longozuna  gidilecek,

12;00 Karacabey Longozu  ve Kocaçay Deltasında gün boyu   çekim yapılacak (Deltada neler var; Kuş Türleri, Saz toplayıcıları, Su basan ormanları,Yılkı Atları, Balıkçılar...)

19:00 da Yeniköy Boğaz’da son fotoğraflar çekilip geri dönülecek.

 20;00 Karacabey  Belediyesi tarafından Akşam Yemeği

 20:30 Fotoğraf üzerine söyleşi ve  Cihan KARACA, Murat İBRANOĞLU ve Leyla EMEKTAR sunumları.

         

17 Nisan Pazar:

09;00 - 12;00 serbest zaman

12;00’dan sonra Seçici kurul toplantısı, fotoğraf seçimi 

17:00 Sonuçların açıklanması ve ödül töreni,

 18;00 Etkinlik sonu...

KATALOG:

Maraton fotoğraflarından oluşan Sunum  Fotomaraton da ödül alan ve çalısmaları sergilenen katılımcılara e posta ile gönderilecektir.

KATILIM ÜCRETİ:

Katılımcılardan hiçbir suretle katılım ücreti alınmayacaktır.

ÖDÜLLER:

Birinci : 3000 TL

 İkinci : 2000 TL

Ücüncü : 1000 TL

2 Adet Mansiyon : 250 TL

 35 Adet Sergileme : 100 TL

 

 

DÜZENLEME KURULU:

Esra TAŞTEKİN PALABIYIK ( Karacabey Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müd. )

Feridun ARSLAN ( Karacabey Yetenek Geliştirme Kursları Fotoğraf Eğitmeni )

Nadi KAPÇAK ( Karyek Fotoğrafçılık Kursu Başkanı )

  

SEÇİCİ KURUL:

 Cihan KARACA –   ( EFIAP / s, GPU CR4,  SSS/R Hon.FtGM )

Murat İBRANOĞLU - ( Fotoğraf Sanatçısı )

Leyla EMEKTAR-  ( EFIAP  GPU CR2 )

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Anasayfa  /  Geri   /  Site İçi Arama    İletişim     Sık Kullanılanlara Ekle

 
  Karacabey Belediyesi    Cumhuriyet Meydanı No:1 KARACABEY / BURSA | Tel : 0224 676 86 40 | E-Posta: bilgi@karacabey.bel.tr
Karacabey Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.
www.karacabey.bel.tr
 
 
                 
KURUMSAL İDARİ YAPI PROJELER HİZMETLER   İHALELER ORGANİZASYON ŞEMASI KARACABEY İLETİŞİM