menü

Ali ÖZKAN


Belediye Başkanı
Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'ın Twitter Hesabı  Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'ın Facebook Sayfası

HABERLER tüm haberler

  • Karacabey’de 17. Uluslararası Leylek Festivali heyecanı başlıyor

    29.09.2023

    Karacabey’de 17. Uluslararası Leylek Festivali heyecanı başlıyor

    Karacabey’de 17. Uluslararası Leylek Festivali heyecanı başlıyor

Karacabey’in kahraman Demir Dede’si 100 yıl sonra ortaya çıkarıldı

Karacabey’in kahraman Demir Dede’si 100 yıl sonra ortaya çıkarıldı

Karacabey’de, 100 yıl önce işgal dönemi sırasında yaptığı kahramanlık ile yaşadığı köydeki herkesin hayatını kurtarırken kendisi şehit olan Demir Dede, unutulmaya yüz tutmuş hikâyesi ve mezarıyla Karacabey Belediyesi tarafından Kulakpınar Mahallesi’nde yeniden ortaya çıkarıldı. Karacabeyli Demir Dede, 100 yıl aradan sonra 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü’nde yapılan törenle, yenilenen mezarı başında halkın yoğun katılımıyla yad edildi.

Karacabey Belediyesi, kaybolmaya yüz tutmuş değerleri bir bir gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Karacabey Belediyesi Kültür Müdürlüğü ekipleri, ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde gerçekleştirdiği kültür envanter araştırmaları sırasında çeşitli hikayelerin, kaybolmaya yüz tutmuş değerlerin peşinde düşmüştü. Ekipler, ilçeye bağlı Kulakpınar Mahallesi’nde yaşlılardan duydukları hikâye doğrultusunda, işgal kuvvetlerine karşı cesareti ile yaşadığı köydeki halkın hayatını kurtaran Demir Dede’nin hikâyesine ve mezarına ulaştı.

Belediye ekipleri önce titiz bir çalışma ile adeta harabeye dönen mezarı yenileyerek, kahramana yakışır bir hale getirdi. Ardından, köy halkının anlatımlarından yola çıkarak Demir Dede’nin halen hayatta olan 4 torununa ulaşan belediye ekipleri, kahramanın hikâyesini kayıt altına alırken oluşturulan pano ile bu hikâye mahalle meydanına asıldı.

1 asır sonra törenle yad edildi

Karacabeyli Demir Dede, 100 yıl aradan sonra 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü’nde yapılan törenle, yenilenen mezarı başında halkın yoğun katılımıyla yad edildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törene; Kaymakam Yusuf Gökhan Yolcu, Belediye Başkanı Ali Özkan, İlçe Emniyet Müdürü Ümit Güneri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Dingin, AK Parti İlçe Başkanı Ertem İşcan ile Kulakpınar Mahalle Muhtarı Ali Karakuş, çevre mahalle muhtarları ve Kulakpınar halkı yoğun katılım gösterdi.
Törende ilk olarak Karacabey İlçe Müftüsü Naci Yalçınkaya, Demir Dede için Kuran tilaveti gerçekleştirdi. Ardından ise başta Demir Dede olmak üzere, vatan için canını ortaya koyan tüm şehitlerin ruhu için dualar okundu.

Türk tarihinde kahramanlar bitmez

Törenin sonunda söz alan Belediye Başkanı Ali Özkan, “Ekiplerimizin başarılı çalışması sayesinde bu mezarı ve hikâyesini gelecek nesillere aktarıyoruz. 15 Temmuz gibi milli birliğimiz adına büyük fedakârlıkların yapıldığı anlamlı bir günde buradayız. Tek mermisi ile şehit düşeceğini bile bile, tüm köyün hayatını kurtarmak için canını ortaya koyan bir kahramanın mezarının başındayız. İstanbul’un Fethi’nde de 15 Temmuz gecesinde de bu kahramanlar hep oldular, iyi ki vardılar. Ömer Halisdemirler, Fethi Sekinler... Müslüman Türk’ün tarihinde kahramanlar bitmez. Biz bu vesile ile Demir Dede’mizi rahmetle ve minnetle anıyor, hayırla yad ediyor, torunlarına, evlatlarına sağlıklı ömürler temenni ediyoruz’’ dedi.

Kahramanımızla gurur duyuyoruz

Kulakpınar Mahalle Muhtarı Karakuş da yaptığı açıklamada, “Bizler kahramanımızla gurur duyuyoruz. Ne yazık ki bu zaman kadar gereken ilgi ve özen gösterilmemişti. Belediye Başkanımıza bu konuda gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı Kulakpınar halkı olarak minnettarız’’ dedi.

Torunlarından Sabri Karaman da yaptığı açıklamada, “Allah devletimize, milletimize, belediyemize zeval vermesin. Dedemiz ile bizler hep gurur duyduk. Ancak yeni nesillere onun önemini pek anlatamamıştık. Belediye sayesinde artık gençlerimiz de hikâyeden haberdar. Teşekkür ederiz, çok duygulandık’’ dedi.

Törenin ardından Kulakpınar Mahalle sakinleri imece usulüyle yaptıkları aşureleri gelen misafirlere ikram etti. Anma törenine Demir Dede’nin köyde yaşayan torunları Sabri, Fahri, Celaleddin ve Selahaddin Karaman da katılırken, yapılan konuşmalar sırasında kahramanın torunlarının duygulu anlar yaşadığı gözlendi.

Demir Dede kimdir?

1920-1922 yılları arasında Karacabey, Yunan askerlerince işgal altına alınan şehirlerimizden olmuştur. 30 Ağustos 1922 zaferinin ardından geri çekilen Yunan ordusunun oluşturduğu intikam alayı, geçtiği tüm köy, kasaba ve şehirleri yakıyor, insanları katlediyorlardı.

Kulakpınar Mahallesi’nde de işgal kuvvetleri geri çekilirken, tüm köy halkını camide toplayıp yakmayı planlamıştır. Ancak bu esnada camiye doldurulan vatandaşları gören Demir Dede, tek mermisi ile kurduğu pusu sayesinde cami kapısında duran Yunan askerlerinden birini yaralar. Açılan ateş sonrası işgal kuvvetleri arasında çıkan kısa süreli kaos, camiye doldurttukları köy halkının kaçmasına imkân sağlar. Ancak çok geçmeden bu ateşin bir direniş olduğunu anlayan Yunanlılar, bu kez Demir Dede’nin peşine takılır ve 150 metre kadar ileride, bugün mezarının olduğu yerde kendisini el bombası ile şehit ederler. Ne yazık ki parçalara ayrılan bedeni mezarlığa taşınamaz ve oracıkta defnedilir.

Bursa İli, Karacabey İlçe Belediyesi - ©2023
Cumhuriyet Meydanı No:1 KARACABEY / BURSA | Tel : 0224 676 86 40 | E-Posta: bilgi@karacabey.bel.tr