menü

Karacabey’in Uluabatlı Hasan’ı Türk milletinin kahramanlık sembolü

Karacabey’in Uluabatlı Hasan’ı Türk milletinin kahramanlık sembolü

Dünya tarihinde bir çağın kapanıp bir çağın başlangıcı olarak nitelendirilen İstanbul’un Fethi, 567. yıl dönümünde de coşkuyla kutlanırken, bu başarının en önemli simgelerinden biri de kuşkusuz Uluabatlı Hasan oldu.

Siyasal, sosyal, kültürel sonuçlarıyla tarihin en önemli zaferlerinden biri olarak gösterilen fetih esnasında, surlara ilk çıkan asker olan ve şanlı Türk bayrağını dalgalandıran, Karacabey'in ve milletin adamı Uluabatlı Hasan, fethin 567. yıl dönümünde de ilçenin ve ülkemizin gurur kaynaklarından biri oldu.

Fatih Sultan Mehmet tarafından 29 Mayıs 1453'te, 'aşılamaz' denen surlar aşılmış ve dünyada bir tarih yazılmıştı. Uluabatlı Hasan, bu muhteşem zaferin ardındaki kahraman askerlerden biri olup, tarih sahnesinde önemli bir iz bıraktı.

Karacabey’in ve milletin adamı

1428 yılında Karacabey'e bağlı Uluabat'ta dünyaya gelen ve Fatih Sultan Mehmet'in kumandasında İstanbul kuşatmasına katılan Uluabatlı Hasan; cesaretiyle, vatan aşkıyla, Türk milletinin kahramanlık destanlarına adını yazdırmayı başardı.

"İstanbul’un Fethi bir azmin, inanmışlığın simgesidir" diyen Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, "İstanbul'un Fethi, inanmış bir kumandanın ve onun inanmış askerlerinin karşısında, hiçbir gücün duramayacağını tüm dünyaya göstermiştir. Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in "İstanbul, bir gün fetih olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır” Hadis-i Şerifi ile İslam dünyası için ayrı bir önemi bulunan ve Türk’ün şanlı tarihinin en önemli başarılarından biri olan İstanbul'un Fethi, dünya tarihine ve medeniyetine yön vermiş bir hadisedir. Türk’ün tarihi de bu tür kahramanlık destanlarıyla doludur. İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümü vesilesiyle, başta Fatih Sultan Mehmet olmak üzere manevi kumandanı Akşemseddin’i, kahraman askerimiz Uluabatlı Hasan’ı ve tüm aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.


Bursa İli, Karacabey İlçe Belediyesi - ©2024
Cumhuriyet Meydanı No:1 KARACABEY / BURSA | Tel : 0224 676 86 40 | E-Posta: bilgi@karacabey.bel.tr