menü

‘Türkiye’nin salçalık domates deposu’ Karacabey’e salça fabrikası yatırımı çağrısı

‘Türkiye’nin salçalık domates deposu’ Karacabey’e salça fabrikası yatırımı çağrısı

Tarımsal üretimde Türkiye’nin önde gelen bölgelerinden biri olan ve ülkemizdeki salçalık domates ihtiyacının yaklaşık %40’ını tek başına karşılayan Karacabey, bu alanda gerçekleşecek fabrika yatırımlarıyla ülkemizde öncü konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

 

 

‘Türkiye’nin salçalık domates deposu’ olarak bilinen Karacabey’de Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlara vurgu yaparak, Türk Şeker Fabrikaları, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Marmarabirlik ve Pankobirlik gibi Türk tarımının çatı kuruluşlarına, Karacabey’de salçalık domates fabrikası kurması yönünde yatırım davetinde bulundu.

 

Daha önce atıl durumda olan Susurluk Şeker Fabrikasının tekrar aktif hale gelmesi noktasında lokomotif rol üstlenen Ali Özkan, şeker pancarı üretiminin de hem Karacabey tarımı açısından hem de bölgenin kalkınması açısından son derece önemli bir yere sahip olduğunu anımsatırken, yeni salçalık domates tesislerinin de gelmesiyle Karacabey’in salça üretiminde çok farklı konuma ulaşacağını belirtti.

 

Üreticilerimizin mağduriyeti önlendi

 

İlçede ‘rampa’ diye tabir edilen ve alım fiyatlarını düşüren mekanizmaların bu yıl üreticiyi zor durumda bıraktığını ancak Türk Şeker Fabrikası sayesinde salçalık domatesin 0,50 kuruştan işlem görüp mağduriyetin önüne geçildiğini anımsatan Başkan Özkan, kentteki tarımsal üretim potansiyelini artırmak için önemli çalışmalara imza attıklarını kaydetti.

 

Katma değerli üretime katkı vurgusu

 

Türk Şeker Fabrikaları, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Marmarabirlik gibi çatı kuruluşlara seslenerek, Karacabey’de salçalık domates fabrikası kurmaları yönünde yatırım davetinde bulunan Başkan Ali Özkan, “Geniş coğrafyasında verimli tarım arazileriyle Türkiye’nin üretim merkezi olan Karacabey’imiz, tarım ve sanayiye dayalı güçlü ekonomisi ile son yıllarda ciddi bir atılım içerisinde. Biz de 3T vizyonumuzun önemli parçalarından biri olan tarımsal kalkınmaya yönelik hamlelerimizle, ilçemizi her anlamda geliştirmeye devam ediyoruz. Bu noktada, Türk Şeker, Tarım Kredi Kooperatifleri, Marmarabirlik ve Pankobirlik gibi çatı kuruluşlarımız üreticilerimizin her zaman yanında oldu, olmaya da devam ediyor. Ülkemizin bu köklü kuruluşlarına, Karacabey’de salçalık domates fabrika kurmaları ve katma değerli üretime katkıda bulunmaları davetinde bulunmak istiyoruz” dedi.

 

Karacabey çiftçisinin yüzü devamlı gülecek

 

Kentteki yatırımların da hızla devam ettiğinin altını çizen Başkan Özkan, “Lübnan menşei, Japon menşei tohum firmaları Karacabey'imize yatırım yapma aşamasında. Yine Türkiye'nin en modern defne tesisinin Karacabey'e kazandırıldı. Trakya Birlik ve Limagrain fabrikalarının kapasitelerinin artırılması da kentimiz için çok kıymetli. Tüm bunların yanında, salçalık domates yatırımlarının gerçekleşmesi de Karacabey çiftçisinin sürekli olarak yüzünün gülmesine vesile olacaktır. İnanıyorum ki Karacabey, bugüne kadar olduğu gibi alacağı her yatırımın karşılığını fazlasıyla vermeye devam edecek ve ‘ülkemizin üretim merkezi’ misyonunu güçlü bir şekilde geleceğe taşıyacak” ifadelerine yer verdi.

Bursa İli, Karacabey İlçe Belediyesi - ©2023
Cumhuriyet Meydanı No:1 KARACABEY / BURSA | Tel : 0224 676 86 40 | E-Posta: bilgi@karacabey.bel.tr